DFS Kelčovan na festivale Babí léto v ČR

September môžeme označiť ešte za letný mesiac, a ako to už býva zvykom, v lete sa realizuje množstvo festivalov, okrem iných aj tých folklórnych. Nebolo tomu inak ani tento september. Školský rok už síce začal, no deti z DFS Kelčovan nepoľavili, práve naopak, a zúčastnili sa folklórneho festivalu v partnerskom meste Čadce vo Valašskom Meziřičí Babí léto 2014, ktorý sa konal 10. – 14. 9. 2014.

Môžeme povedať, že vďaka partnerstvu našich miest, Kelčovan je už stálou súčasťou tohto festivalu, ktorý prebieha vždy v párnych rokoch, a vďaka tomu si získal množstvo fanúšikov i na Morave.

Tohoročné Babí léto bolo výnimočné, keďže sa ho okrem súborov z Moravy, Čiech a Slovenska, zúčastnili aj dva zámorské súbory, a to až z hlavného mesta Kostariky – zo San José. Rovnako vzácnym hosťom bol i súbor z Lotyšska. Spolu 11 súborov bavilo publikum i seba navzájom.

Kelčovanská zostava bola tiež obohatená o bývalé členky súboru, ktoré vďačnému publiku zaspievali nádherné pásmo ľúbostných, svadobných a trávnicových piesní, ktoré nacvičili s Palom Kužmom.

Okrem tohto milého stretnutia vo Valašskom Meziřičí, sa Kelčovan tiež zúčastnil Matúšovských hodových slávností vo Vysokej nad Kysucou, ktoré sa uskutočnili v dňoch 19. – 21. 9. v rodnej obci Amálky Kužmovej, bývalej umeleckej vedúcej a spoluzakladateľky DFS Kelčovan. Ako sa na oficiálnych stránkach obce píše: „Vyvrcholením celého programu bolo vystúpenie  DFS Kelčovan, ktorý patrí k najlepším svojho druhu na Slovensku i v medzinárodnom meradle. Choreografia, krásny spev a tanec v podaní detí z tohto súboru uchvátil všetkých prítomných.“ A my veríme, že v budúcnosti bude takýchto krásnych odoziev pribúdať.