Industriálna je krásna

V dňoch 8.-10. 6. 2018 sa konal fotograficko-výtvarný plenér v Priemyselnom kultúrnom centre Rybnik – Niewiadomiu v Poľsku. Témou bola „Industriálna architektúra“. Priemyselný štýl v architektúre sa vyznačuje jednoduchosťou a úsporou vo forme a v použitých materiáloch. Budovy postavené v tomto štýle vynikajú predovšetkým funkčnosťou.  Bohatstvo a rozmanitosť týchto objektov, ktoré nie sú zbavené krásy vyhľadávanej umelcami, odráža prejavy tradičnej kultúry regiónu z minulého obdobia Poľska, Českej republiky a Slovenska.

Amatérski a profesionálni nadšenci výtvarného umenia a  fotografie z Poľska, Českej republiky a Slovenska navštívili v rámci projektu  priemyselné pamiatky ako sú: Landek Park baníckeho múzea v Ostrave - Petřkoviciach (zapísané v úradnom registri národných kultúrnych pamiatok Českej republiky), historickú baňu "Ignacy", robotnícke sídlisko v Rybniku - Niedobczycach a Nikiszowiec Katowice (oba objekty patria k industriálnym pamiatkam Route).

Výtvarné a fotografické diela vytvorené počas  plenéru budú prezentované na výstave krajinomaľby v Priemyselnom kultúrnom centre Rybnik- Niewiadomiu (júl) a v galériách partnerov projektu: Dom kultúry v Čadci (august) a Domu kultúry v  Orlovej  (september).

Organizátorom projektu je Priemyselné kultúrne centrum Rybnik – Niewiadomiu, partneri projektu sú Dom kultúry v Čadci, Dom kultúry Orlova a Fotoskupina K4.

Podujatie  sa uskutočňuje za účasti Medzinárodného vyšehradského fondu.

Logo Visegrad fund