Tlkot (d)uší - oplatilo sa prísť

Detský a mládežnícky divadelný súbor EVA pracujúci pri KIC- Dom kultúry Čadca a ZUŠ J.Potočára sa predstavil s hrou Tlkot (d)uší posledný krát 22.februára 2014 o 17.00 hod. v KIC-Dome kultúry Čadca. Hra bola naštudovaná v dramaturgii a réžii Evy Matysovej, Dagmar Štekláčovej a Oľgy Šimaškovej podľa známeho románu Victora Huga Chrám Matky Božej v Paríži. Choreografie sa ujala česká tanečná pedagogička Denisa Vašíčková, ktorá so súborom pracuje už od divadelného projektu C´est la vie. Hudobné aranžmá spracoval Ivan Čermák. Kostýmy do hry navrhla a realizovala Jana Čechová. Hlavnú úlohu krásnej Esmeraldy sugestívne stvárnila Alžbeta Kubánková a mrzáka Quasimoda Tomáš Vojtuš. Súbor hru nacvičil v roku 2012, odvtedy bola hra opakovaná nielen na čadčianskych divadelných doskách. Divadelníci sa s hrou zúčastnili aj na Krajskej súťažnej prehliadke amatérskeho divadla dospelých, amatérskeho divadla mladých - XXX. Námestovské divadelné dni. Vo svojej kategórii súbor získal 2. miesto s odporučením na Celoslovenskú prehliadku Tlmáčske činohranie 2013. Zároveň hra získala cenu za choreografiu a cenu primátora mesta Námestovo, mimoriadne ocenenie za umelecký počin, cenu za réžiu a herecké výkony...

Atmosféra posledného predstavenia bola emotívna a herecké výkony divadelníkov boli až mrazivo autentické, napríklad v prípade pustovníčky Guduly (Miriam Slezáková) alebo boj vášni u kňaza Frolla (Matej Valašík). Scéna zomierania Esmeraldy nenechala nikoho na pochybách, že Eva Matysová je jedinečná v stvárňovaní skupinových scén vyjadrujúcich emócie. Strhujúci dej vsadený do atmosféry Paríža zanechal v divákoch hlboký umelecký zážitok, o čom svedčil i neutíchajúci potlesk.

Divadelníkom prajeme ešte veľa divadelných úspechov .

Mgr. Viera Strýčková