Vydarená Burza krojov - prvá svojho druhu na Kysuciach

Uplynulý víkend sa vďaka spolupráci KIC Čadca, ŠZŠ Čadca a hudobno-tanečnej skupiny Kuk uskutočnila v Dome kultúry historicky prvá Burza krojov a Trh hand-made výrobcov, ktoré dopĺňali sprievodné podujatia Letom Folklórnym svetom a Tanečný dom.

Možno ste aj vy v prvý marcový víkend zaregistrovali zvýšenú koncentráciu folklóru v centre Čadce. Do Domu kultúry zavítali kšeftári z celého Slovenska, aby ponúkli svoje výrobky a staré originál kroje folklórne naladenej čadčianskej verejnosti. "Náš nultý ročník Burzy krojov sme otvorili slávnostným prestrihnutím folklórnej stuhy pani riaditeľkou KIC mesta Čadce Ľubicou Kullovou a symbolickým prípitkom. Trhy navštívilo viac než 500 párov zvedavých očí. Veríme, že z Burzy krojov vznikne nová tradícia, ktorá sa bude tešiť záujmu všetkých generácií.", povedal Štefan Belka, člen organizačného tímu.

Počas burzy a trhu návštevníci mali možnosť vidieť 23 stánkov s rozličným tovarom. Našli ste tam napríklad folklórne vyšívané tričká s od Folklorneveci.sk, 5 stánkov s krojmi z celého Slovenska (detvianske kroje, tekovské sukne a šatky, kysucké rukávce, šumiacke, či rejdovské lajblíky,...), modrotlačové doplnky, úžitkové predmety z dreva od Wood fashion, medovníčky od J. Masnicovej, oplátky, či korbáčiky, módne doplnky ako čelenky, náušnice, motýliky, vyšívané kravaty, tašky, bábiky, vyšívané vankúšiky od Biba design a i.

"Okrem burzy sme pre verejnosť pripravili sprievodné podujatie Letom Folklórnym Svetom, kde sa verejnosť oboznámila s tým, ako sa dá vďaka folklóru precestovať celý svet a netreba pritom vylúpiť banku. :)." dodala Mária Mahútová. Svoju účasť a výlety počas medzinárodných festivaloch prezentovali folklórne súbory:  Máj z Piešťan (zájazd do Mexika),  Krajan z Vojvodiny (zájazd do Austrálie), Kuk z Čadce (Čína), Limbora z Prahy (Bulharsko), Kysučan z Čadce (Francúzsko).

Celé folklórne popoludnie zakončila neskutočná atmosféra na školách ľudového tanca pod vedením Tomáša Hanáčka a Betky Švajdovej. Účastníci sa mali možnosť naučiť tance Lašung z Hornej Súče a Sellácku z drietomskej doliny. Školy tanca sú určené pre širokú verejnosť, ktorá sa chce dozvedieť o tradičných slovenských tancoch viac, ale nemá možnosť pravidelne navštevovať folklórny súbor. "Atmosféra na školách tanca bola úžasná, strhla všetkých okolo, skvele sme sa bavili a mne, ako mamičke polročného dievčatka, pohyb po dlhom čase padol veľmi dobre", sršala spokojnosťou účastníčka Katka.

Do tanca počas škôl tanca a celého večera hrala ĽH Poľana z Brna s primášom Matejom Kubalom. Počas voľnej zábavy, ktorá trvala do neskorých ranných hodín sa k hudbe pridali muzikanti z ĽH Kuk a ďalší muzikanti zo širokého okolia, ktorí plnili priania tancujúcim účastníkom.

Ďakujeme návštevníkom a zároveň vás všetkých pozývame na jesennú Burzu. Pomôžte nám zachrániť kysucké kroje...ako? Príďte v jeseni na najbližšiu Burzu s pokladmi z truhlice, ktoré by možno skončili v peci a takto im nájdete nový domov u zanietených folkloristov.

HTS Kuk.