Deň deti 2014 v Čadci

Medzinárodný deň detí (MDD) je sviatok detí, ktorý sa oslavuje v mnohých krajinách sveta, oslavuje sa zvyčajne 1. júna. Na Slovensku sa slávi od roku 1952.

Myšlienka Medzinárodného dňa detí vznikla na Svetovej konferencii pre blaho detí (World Conference for the Wellbeing of Children) v Ženeve, v Švajčiarsku v roku 1925. Na tejto konferencii zástupcovia 54 krajín schválili deklaráciu, ktorá sa zaoberala chudobou, detskou prácou, vzdelaním a inými otázkami týkajúcimi sa detí na celom svete. Po konferencii viacero vlád zaviedlo v svojich krajinách takýto deň, s cieľom urobiť deťom radosť a zároveň poukázať na problémy týkajúce sa detí vo svete.

Aj detí v Čadci oslavovali svoj deň. Na Matičnom námestí mohli obdivovať nielen vozový park Záchranného a hasičského zboru, ale aj cvičné zásahy pri požiari motorového vozidla. Mestská polícia mala pripravené detské dopravné ihrisko, no vzhľadom k nepriaznivému počasiu sa nevyužilo, no v Dome kultúry boli pre deti pripravené rôzne súťaže a aktivity s Primar klubom, ktorý pracuje pod vedením Marcely Vorekovej z oddelenia prevencie kriminality Mestskej polície v Čadci.

Deň detí by nebol bez rozprávok, z CVČ Čadca mali pre deti pripravené rozprávkové súťaže Z rozprávky do rozprávky, pri ktorých zbierali pečiatky na rozprávkové karty, a za ne dostali sladkosti. V rozprávkových súťažiach merali svoje sily s ježibabami, klaunmi, kuchtíkmi, či vodnými vílami a na dôvažok kultúrny program moderovali tiež rozprávkové bytosti princezná Miroslava a kúzelníčka Alexandra. Vo výtvarnom stánku deti kreslili rozprávkové postavičky z rozprávky o múdrej sove. V kultúrnom programe sa predstavili finalisti Kysuce majú talent a podporiť ich prišiel svojím vystúpením aj známy slovenský spevák Stano Cyprich. V programe ďalej účinkoval tanečný súboru Magic flash, JOJA a skupina orientálnych tancov Malika. O dobrú atmosféru sa pričinila aj plná sála divákov. Počas kultúrneho programu sa súťažilo aj s deťmi z publika, ktoré za svoje odvážne výkony dostali pekné ceny. Všetkých účinkujúcich bolo 120.

Atmosféru osláv MDD dopĺňali rôzne atrakcie pre deti: šmýkací a skákací hrad, cukrová vata , balóniky, medovníčky, ručne šité bábiky... V supermarkete Tempo, ktoré bolo spoluorganizátorom podujatia bola balónová show, deti dostáli rôzne balónové zvieratká...

Nielen všetky deti, ktoré vystupovali, súťažili, kreslili boli ocenené sladkosťami a inými cenami, ale i detskí diváci v sále neodišli bez čokolády či keksíka, za čo vďačíme všetkým sponzorom. Patrí im veľká vďaka!!!

Všetkým deťom prajeme, aby ich cesta do dospelosti bola naplnená láskou rodičov, ktorá im bude oporou po celý život.

Viera Strýčková