Veľkonočné trhy remesiel trochu inak - od fontány k fontáne

Udelenie mestských práv panovníčkou Máriou Teréziou v roku 1778 prinieslo Čadci, okrem iného, aj možnosť konať štyri výročné trhy. Jedným  z nich budú  Veľkonočné  trhy remesiel, ktoré sa uskutočnia 31. marca 2015 od 8.00 hod. na Palárikovej ulici smerom od fontány k oddychovej zóne. Na trhoch privítame desiatky remeselníkov a predajcov, ktorí sa venujú úžitkovým umeleckým výrobkom s tematikou jari a Veľkonočných sviatkov. Nebudú chýbať  kraslice zdobené rôznymi technikami – maľované, odrôtované, lepené slamou ..., veľkonočné dekoratívne aranžmány, medovníčky, keramika, výrobky z prútia, neodmysliteľné veľkonočné korbáče, háčkované výrobky a mnoho a mnoho ďalších výrobkov. Súčasťou trhov budú tvorivé dielne pre deti, kde si môžu  ozdobiť veľkonočné vajíčka, rôznymi technikami v čase od 9.00 do 13.00 hod. V prípade nepriaznivého počasia sa uskutočnia v Dome kultúry Čadca. Trhy  pripravuje Kultúrne informačné centrum Mesta Čadca.

Neodmysliteľnou súčasťou sviatkov jari je od nepamäti  vynášanie a pálenie Moreny. Návštevníkom trhov predstavia členovia súboru DFS Kelčovan v spolupráci s Kysuckým múzeom tento zvyk o 14.00 hod. Sprievod pôjde od Kysuckého múzea, cez Palárikovu ulicu, Matičné námestie smerom k rieke Kysuca...

Morena – handrová bábika, predstavovala zimu a jej upálením ľudia  privolávali jar. Verme, že  upálením Moreny zima skončí a čaká nás krásna, slnečná a rozkvitnutá  jar.