• Úvod
  • Projekty
  • Kysučania a Valasi sa spojili v spoločnom projekte

Kysučania a Valasi sa spojili v spoločnom projekte

V rámci výzvy Erazmus + sa spojili Materská škola SNP v Čadci  zo Slovenska a Materská škola Vyhlídka z Českej republiky v krásnom divadelnom projekte Život na Valašsku a na Kysuciach formou rozprávkovej bábkohry detí MŠ Vyhlídka (Valašské Meziříčí) a MŠ SNP(Čadca).

Realizujúci  projekt prispieva k rozšíreniu bežnej výuky v materských školách. Sme jedným z mála slovenských miest, ktoré sa zapojili do tejto výzvy, najviac sa v ňom realizujú totiž vysoké, stredné a základné školy.  Túto skutočnosť oceňujú nielen pedagógovia, deti , ale i rodičia, ktorí sú taktiež zapojení do samotnej realizácie. Aktívne sa všetci  stretávajú počas pracovných workshopoch, pri výrobe kostýmov, kulís.... Nezabudnuteľná bola i  návšteva  slovenských detí  s rodičmi vo Valašskom Meziříčí, kde odohrali  predpremiéru bábkohry.

Projekt ponúka celý rad benefitov, najmä vytvorenie  kreatívneho prostredia pre deti, ktoré upriamuje pozornosť na tradície našich predkov. Výhodou pre deti  je taktiež porozumenie českému jazyku. Je zaujímavé, že slovenské deti viac rozumejú ako české, bude to spôsobené pravdepodobne  tou skutočnosťou, že v slovenskej televízii sa nedabujú české rozprávky a filmy.  Veľkým prínosom sú aj spoločné stretnutia pedagógov, ktoré sa organizujú striedavo v ČR a v SR.

Projekt, ako som už spomínala spracúva tradície našich predkov v kolobehu ročných období, takto sa prirodzeným a atraktívnym  spôsobom deti oboznámia so zvykmi oboch regiónov. Súčasťou projektu je aj pripravovaná brožúra o zvykoch na Kysuciach a Valašsku. Zaujímavosťou bude skutočnosť, že  texty budú ilustrované  deťmi  oboch materských škôl. Tento materiál bude slúžiť aj ostatným pedagógom v materských školách.

Deti z čadčianskych materských škôl sa  môžu tešiť na spomínané   divadelné predstavenie už tento rok (31.mája 2018)   v Dome kultúry v Čadci, ktorý vytvára technické zázemie pre slovenskú stranu projektu  a je spolupartnerom projektu.

Môžeme konštatovať, že vzniká jedinečné dielo na báze medzinárodnej spolupráce, ktoré prispeje k rozšíreniu vzdelávania detí materských škôl prostredníctvom využitia inovatívnych metód.