• Projekt: Československé miestne iniciatívy na V...

Projekt: Československé miestne iniciatívy na Valašsku a na Kysuciach

Partnermi horeuvedeného projektu je  Mesto Valašské Meziříčí a hlavný cezhraničný partner je Dom kultúry v Čadci. Projekt je zameraný na zachovanie a obnovenie miestnych tradícií v oboch regiónoch. Cieľom projektu je upevniť  vzájomnú cezhraničnú spoluprácu medzi kultúrnymi inštitúciami, umeleckými školami, či spolkami. Projekt predstavuje bohatú sériu kultúrnych aktivít počas celého roka. Prvou z nich boli Umelecké remeselné dielne v Čadci, kde sa záujemci naučili  zdobiť kraslice, vyrobiť plstené výrobky, upliesť korbáč z prútia. Mladší návštevníci sa dozvedeli i zaujímavosti o kysuckých zvykoch na Veľkú noc.   Poďakovanie patrí lektorom Edite Sabelovej, Marte Buchcárovej, Ľuboslave Matejíkovej, Jankovi Valčuhovi a veľké ďakujem patrí  pani učiteľke PhDr.M.Habčákovej-Samsonovej a jej študentom zo ZUŠ M.R.Štefánika v Čadci za vymaľovanie obrovských veľkonočných vajec, ktoré poputovali do Valašského Meziříčí na ich Veľkonočný jarmok. Študenti si vybrali tradičný ľudový motív, ktorý je typický pre Slovensko. Na výmenu sú pred Domom kultúry v Čadci nainštalované vyzdobené vajcia z Čiech. K projektovej aktivite patrí i výmena  umeleckých remeselníkov na Veľkonočných jarmokoch.

Tešíme sa na ďalšie stretnutia v rámci projektu.

S podporou EU