• Projektová činnosť v Dome kultúry Čadca v plnom...

Projektová činnosť v Dome kultúry Čadca v plnom prúde

Z desiatich projektov podaných na MK SR bolo podporených 7, čo je vysoká úspešnosť. Čadčania sa môžu tešiť na zaujímavé programy  v Dome kultúry Čadca, ktoré budú realizované s finančnou podporou MK SR.

Odvážnym patrí svet- Smelý zajko, DDSEVA – 4275,- €

Zámerom hry je odzrkadliť svet detskej fantázie, obrazotvornosti, hravosti a humoru a zároveň  rozvíjať v deťoch lásku k domovu a poukázať na vlastnosti, ako je túžba po vedomostiach, po riešení neznámych situácii  v súlade etickými princípmi. Projekt je zameraný na problematiku detí  mladšieho školského veku a ich rodičov. Prínos projektu predstavuje originálne stvárnenie spomínanej témy a transformovanie smerom k divákom.

Podvečer na Kysuciach -FS Kysučan – 2950,- €

Tvorba FS Kysučan je výsledkom dlhodobej a tvorivej práce s mládežou regiónu Kysúc v roku 2014 oslávili 60.výročie založenia súboru. Vedenie súboru  zbiera folklórny, hudobný a tanečný materiál z regiónu Kysúc. Projekt - Podvečer  na Kysuciach je výsledkom dlhoročnej práce, tento  spracovaný materiál predstaví folklór horných Kysúc, z pohľadu mladých ľudí na zábavu  ich starých rodičov. Zmysel projektu je v uchovávaní pôvodného folklórneho materiálu a príspevok do tvorivej práce mládeže vo FS Kysučan v 61. sezóne súboru.

Tvorivé dielne -ľudové motívy v tvorbe slovenských hudobníkov, KKO – 2660,- €

Cieľom projektu je priblížiť deťom a mládeži cez  tvorivé dielne a následné  výchovné koncerty  ľudové motívy v tvorbe slovenských autorov. Do interpretácie skladieb bude zainteresovaný 20 členný Kysucký komorný orchester pod vedením Mgr. art. Karola Kevického. V minulosti sa osvedčila táto forma sprístupňovania vážnej hudby mladým ľuďom.

Na pažiti... DFS Kelčovan – 2850,- €

Projekt Na pažiti - DFS Kelčovan je choreografiou obrazu detí z goralskej oblasti, ktoré sa hrávali na pasienkoch. Sú to hry, v ktorých sa objavujú  motívy pasenia dobytka, chlapčenské i dievčenské tance a tanečné hry. Hry obsahujú: slovesnú zložku, hudobnú zložku a tanečnú zložku.

Kysuckí gajdoši - 3100,- €

Zámerom projektu je podporiť  autentické folklórno-hudobné zoskupenie, ktoré by bolo jedinečné nielen na Kysuciach, ale na  i na Slovensku, a to z dôvodu spojenia vynikajúcich a dlhoročných folkloristov- gajdošov  a hráčov na sláčikových nástrojoch. ( Pavol Kužma, Andrej a Bernát  Gernátovci...)

Rybova omša- MSZ Kysuca- 2930,- €

Cieľom projektu je realizovať spoločný vianočný koncert MSZ Kysuca a Kysuckého komorného orchestra a dvanástich slovenských a českých sólistov. Umelecké telesá sprístupnia širokej verejnosti známu vianočnú skladbu Jakuba Jána Rybu.

20. výročie Kysuckého komorného orchestra – 2850,- €

Koncertná a edukačná činnosť Kysuckého komorného orchestra je výsledkom dlhodobej a tvorivej práce s mládežou regiónu Kysúc. Umelecké vedenie súboru počas 20  rokov svojej existencie uvádza hudobný materiál slovenských a svetových skladateľov arteficiálnej hudby. Prácu od svojho vzniku bude orchester prezentovať na slávnostnom koncerte k 20. výročiu založenia orchestra v novembri 2015 v Dome kultúry v Čadci.