Cesta divadelníkov DaMDS EVA a TV junior do Provensálska

Azúrové pobrežie, známe aj ako Francúzska riviéra, je jedno z najkrajších miest na juhu Francúzska, kde sa spája krása prírody s bohatou históriou a kultúrou, preto sme sa rozhodli využiť možnosť navštíviť túto krajinu a zároveň sa zdokonaliť v divadelných technikách, ktoré sme prirodzene implementovali do jednotlivých dní pobytu. Dohľad nad tvorivými workshopmi mali režisérka Evka Matysová a projektová manažérka Domu kultúry v Čadci Viera Strýčková.

Našu cestu sme začali v Nice, srdci Azúrového pobrežia. Po príchode sme sa prešli po slávnej promenáde pozdĺž Stredozemného mora a navštívili sme park Colline du Château, ktorý sa vyznačuje krásnym výhľadom na mesto a pobrežie mora. Navštívili sme aj centrum mesta, kde nás očarili farebné trhy a vôňa provensálskej kuchyne.

Druhý deň sme strávili v parfumérii Fragonard, nachádzajúcej sa v Grasse. Tu sme sa dozvedeli o histórii výroby parfumov a mali sme možnosť si zakúpiť nejakú z originálnych fragonard vôní. Potom sme pokračovali do malebnej dedinky Gourdon, nachádzajúcej sa vysoko na útesoch. Jej nádherné výhľady a historické domčeky vytvárajú autentickú atmosféru tradičného francúzskeho vidieku. Prechádzka po kamenných uličkách nás preniesla do minulosti a umožnila nám zažiť atmosféru provensálskej dediny.

Na tretí deň sme navštívili Rotschildovu vilu a jej záhrady. Tento nádherný palác je obklopený rozsiahlymi záhradami navrhnutými v rôznych štýloch. Interiér vily bol plný umeleckých diel a vzácnych nábytkov. Prechádzka po záhradách plných fontán, sôch a voňajúcich kvetov, bola skutočným zážitkom. Celkový dojem z vily a jej okolia bol nezabudnuteľný, vďaka kombinácii histórie, umenia a prírodnej krásy.

Štvrtý deň sme strávili v meste Fréjus, ktoré nám ponúklo príjemnú kombináciu miestnej kultúry, oddychu a zážitku z miestneho života, ktorý zahŕňal aj návštevu tradičných trhov v centre mesta. Po čase strávenom na trhoch sme si užili popoludnie na pláži, kde sme nácvik krátkych divadelných etúd kombinovali s kúpaním  v osviežujúcej vode Stredozemného mora.

Posledný deň našej cesty sme venovali Monaku. Toto malé kniežatstvo nás ohromilo svojím luxusom a eleganciou. Navštívili sme Oceánografické múzeum, ktoré ponúka fascinujúci pohľad na podmorský svet a ikonickú zbierku automobilov, ktorá je vlastnená Monackým princom Albertom II.. Prechádzka po prístave nám umožnila obdivovať luxusné jachty a užívať si výhľady na mesto.

Naša päťdňová cesta po Azúrovom pobreží nám priniesla mnoho nezabudnuteľných zážitkov a umožnila nám spoznať krásu a bohatstvo tohto jedinečného regiónu. Spoločné strávené chvíle hercov a moderátorov upevnili naše divadelné a priateľské vzťahy, čo bude viesť k ďalším divadelným projektom.

Lucia Kronová, TV junior